image

FAQ

Hliníkové okná
 • Prečo ľudia menia staré za nové hliníkové?

  Najčastejšie asi preto, že nové okná majú oproti starým množstvo nesporných výhod. Nové okná Vám pravdepodobne zvýšia cenu Vašej nehnuteľnosti a takmer určite zvýšia aj kvalitu Vášho bývania. Ak Vás doteraz rušil hluk z ulice, teraz bude Váš interiér podstatne lepšie oddelený od tejto negatívnej súčasti našich miest.

  Staré okná sú často náchylné na problémy počas dažďa - možno to dôverne poznáte sami - voda preteká popod okná a po chvíli je stena pod oknom úplne mokrá. Nové okná riešia aj tento problém.

  Jeden z najvýznamnejších dôvodov na výmenu okien je pravdepodobne ich výborná tepelná izolácia. Nové okná totiž pri správnom výbere, montáži a používaní dokážu ušetriť peknú sumu v eurách, ktorú by ste normálne zaplatili za kúrenie. Nezáleží pri tom ani veľmi na type okien aké si zvolíte - plastové okná, drevené euro okná alebo hliníkové okná - všetky sú na podstatne vyššej úrovni ako staré okná. Záleží len na Vás, akému materiálu dáte prednosť.

 • Hliníkové okná - prečo po nich ľulia siahajú?

  Dôvodov je viac:

  * pocitu výnimočnosti - hliníkové okná nie sú až také bežné
  * ponúkajú dobrý pomer ceny, kvality, životnosti a estetiky
  * sú veľmi vhodné do moderných budov a na veľkoplošné presklenia
  * na trhu je dostatok firiem predávajúcich hliníkové okná
  * hliníkové okná sa montujú hlavne do moderných domov, kde efektne prepájajú interiér so záhradou

 • Prečo sa hliníkové okná rosia?

  Nové okná vo všeobecnosti izolujú podstatne lepšie ako staré okná, cez ktoré prefukovalo a bola tak zebezpečená prirodzená výmena vzduchu ( tzv. dýchanie ). Nové okná toto neumožnujú, preto je potrebné správne vetrať.

  Najlepšie sú dva spôsoby vetrania

  * dlhodobé vetranie - pomocou mierbe pootvoreného okna ( tzv. mikrovetranie )
  * alebo rýchle vetranie - ak otvoríte celé okno dokorán a za chvíľu vymeníte vzduch v celej miestnosti.

  Vetranie je potrebné opakovať viac krát za den.

  Príčinou rosenia okien môže byť aj zle umiestnený radiátor, ktorý normálne pomocou teplého vzduchu zohrieva sklennú tabuľu okna a bráni tak kondenzovaniu vodnej pary na okne - rose.

 • Ako napísať žiadosť na cenovú ponuku?

  Napísať kvalitnú požiadavku na cenovú kalkuláciu a nezabudnúť pritom na nejaký dôležitý údaj je veľmi dôležité, ak chcete, aby bola ponuka od firmy čo najpresnejšia a čo najmenej skreslená.

  Najprv si rozmyslite z akého materiálu chcete okná. Najčastejšie sú plastové, drevené a hliníkové okná.

  Pri hliníkových oknách si zvoľte profil okna ( typ profilu ( hranatý, oblý ), farbu, typ skla (číre, štruktúrované,...).

  Potom si zoberte pero, papier a meter. Odmerajte otvory pre okná ( od múru k múru ). Stací presnost na cm, pretože po podpise zmluvy Vám okná prídu zamerať odborníci, aby okná sadli čo najlepšie a aby čo najlepšie plnili svoj účel.

  Keď už máte rozmery okien, premyslite si ich funkčnosť. Rozhodnite sa, ktoré krídla budú pevné, ktoré otváravé a ktoré otváravo-sklopbé, prípadne posuvné.

  V nasledujúcom kroku k jednotlivým oknám pripíšte ich doplnky - žalúzie, vonkajšie rolety, parapety, sieťky proti hmyzu, ...

  Na koniec je potrebné doplniť ďalšie služby ktoré požadujete - demontáž a odvoz starých okien, montáž nových okien alebo úpravu stien okolo okien po montáži. Tiež nezabudnite uviesť, kde sa budú okná montovať - pri rekonštrukcii bytu, novostavbe alebo rekonštrukcii rodinného domu, do administratívnej budovy a podobne.

  V požiadavke tiež môžete špecifikovať, ďalšie detaily týkajúce sa Vašich okien. Napíšte či požadujete najvyššiu kvalitu okien alebo Vám stací štandardná, či kladiete dôraz skôr na výslednú cenu, alebo na rýchlosť dodávky a podobne.